Filmiprogramm

Ambla kirikus 9. juuli 15.00 ja Järva-Peetris 10. juuli 13.30
Hardi Volmeri ja Urmas Jõemehe lühidokumentaalfimid

“Maetud Euroopas” (2021) 

Hardi Volmeri sõnul räägib dokumentaalfilm kalmistuarhitektuurist Euroopas. Täpsemalt vaatab film hauatähiseid läbi 5000 aasta ning juhib tähelepanu sellele, kuidas ja millega on Euroopa inimesed lahkunuid tähistanud. 
Dokumentaalfilmi “Maetud Euroopas” teeb eriliseks selle hüpervõtte tehnika. See tähendab, et film ei võeta üles filmides, vaid pildistades. 

“Urbanimatio” (2016)

Linn, see on arhitektuur eelkõige. Arhitektuur olla kivinenud muusika. Muusika jõudvat jumalale kõige lähemale, kui mõjutada arhitektuuri.

Ambla kirikus on kohal ka filmitegija Urmas Jõemees, kes filmide tegemisest räägib.

Ambla kirikus 9. juuli 16.30
Dokumentaalfilm “Sõda ja puuhobune”
Ukraina-eesti (2021)

Režissöörid Ulyana Osovska, Denis Strashny. Anatoli Ljutjuk on omal moel Tallinna vanalinna legend ‒ Lääne-Ukrainast pärit mees, kes on Laboratooriumi tänavale rajanud ainulaadse maailma, mille põhituuma moodustab ukraina kultuurikeskus ja kirik. Seal tegeletakse kalligraafiaga, valmistatakse keskaegsel viisil paberit, Anatoli nikerdab oma töökojas traditsioonilisi puidust mänguasju ja valmistab vanade kloostrite vaimus raamatuid. Ligi veerand sajandit tagasi antud mungavande järgi on ta tõotanud luua iga päev midagi head. Tema igapäevasele pühendumisele esitab väljakutse Ukrainas lahvatanud sõda, mida Anatoli ei suuda passiivselt kõrvalt vaadata. Ta organiseerib Eestis humanitaarabi ja annetuste kogumise ning sõidab otse rindejoonele. Seal, omalaadses põrgu eeskojas, asub Anatoli kirja panema imelugusid, kuidas nii inimesed kui ka loomad on muinasjutulisel kombel pääsenud kõige hullemast ning teineteist aidanud. Nendest lugudest ja esemetest valmistab ta raamatu, mille eesmärgiks on transformeerida traumeerivad kogemused ning ka kõige pimedamal ajal hoida headusesse uskumise tuld.

Filmi juhatab sisse ning Ukrainast ja ukrainlastest Eestis räägib Anatoli Ljutjuk.

Järva-Jaani kirikus 10. juuli 12.00 
Dokumentaalfilm Aapo Puki kahe sakraalmaali saamisloost “Aken igavikku”

2021 sügisel Tartu Pauluse kirikus pühitsetud Aapo Puki kahe sakraalmaali saamisloost valmis dokumentaalfilm „Aken igavikku“.  Maalid „Ülestõusnud Kristus“ ja „Jeesuslaps Maarja süles“ valmisid koos ettevalmistustega enam kui aasta jooksul ehk sügisest 2020 kuni oktoobrini 2021. Et filmi tegemise idee ei tekkinud kohe alguses, siis liitusid dokumentalistid Hõbe Ilus ja Mihkel Oksmann projektiga märtsist 2021. Seega saab vaataja filmi kaudu osa maalide valmimise viimasest poolest aastast.

Filmi juhatab sisse ja sakraalmaalide loomisest räägib Aapo Pukk.